تعجب – غافلگیر کردن هواداران بیرانوند تصویر

تعجب – غافلگیر کردن: هواداران بیرانوند تصویر        

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی عراق را در «سینی نقره‌ای» به کشور عزیزمان ایران پیشکش کردیم ، دو جنگ

اندیشکده بروکینگز در تحلیلی به قلم بروس ریدل نوشت: رابرت گیتس وزیر سابق دفاع آمریکا در کتاب خاطرات خود، یک خاطره به یادماندنی از دیدارش با ملک عبدالله پادشاه سا

عراق را در «سینی نقره‌ای» به کشور عزیزمان ایران پیشکش کردیم ، دو جنگ

دو جنگ راه انداختیم که هر دو به نفع پایتخت کشور عزیزمان ایران شد / عراق را در «سینی نقره ای» به کشور عزیزمان ایران پیشکش کردیم

عبارات مهم : ایران

کینگز» تحلیل کرد:

دو جنگ راه انداختیم که هر دو به نفع پایتخت کشور عزیزمان ایران شد / عراق را در «سینی نقره ای» به کشور عزیزمان ایران پیشکش کردیم / ترامپ تصویر العمل وزیر دفاع پیشین آمریکا به پیشنهاد پادشاه عربستان جهت حمله نظامی به کشور عزیزمان ایران در سال ۲۰۰۷ را به یاد آورد: خونسردی خود را از دست دادم و عصبانی شدم؛ فکر کرده بود ما سربازان مزدور آن ها هستیم

اندیشکده بروکینگز در تحلیلی به قلم بروس ریدل نوشت: رابرت گیتس وزیر سابق دفاع آمریکا در کتاب خاطرات خود، یک خاطره به یادماندنی از دیدارش با ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان در سال 2007 نقل کرده هست. در این دیدار پادشاه عربستان از سیاست های کشور عزیزمان ایران اعتراض کرده و درصدد این بود که آمریکا را به یک حمله نظامی تمام عیار فراتر از تاسیسات هسته ای کشور عزیزمان ایران جنبش کند. وی در این کتاب تعریف می کند که من از این بیانات عصبانی شدم لیکن که پادشاه عربستان می خواست امریکا فرزندان خود را به جنگ با کشور عزیزمان ایران بفرستند فکر کرده که ما سربازان مزدور آن ها هستیم چنان که گویی جهت انجام این کار سربازان آمریکایی به وسیله دولت های خاورمیانه خریدنی هستند.

به گزارش انتخاب، در ادامه این تحلیل آمده است: وی در بخش دیگر خاطرات خود به دو جنگ گذشته آمریکا در منطقه اشاره می کند. گیتس بر این تاکید کرد که هیچ کسی نباید آمریکا را وارد جنگ دیگری کند که در خدمت منافع کشورهای منطقه هست. وی در این مسئله اعتقاد است که خونسردی خود را از دست دادم و با خشم به وی تصویر العمل نشان دادم.

عراق را در «سینی نقره‌ای» به کشور عزیزمان ایران پیشکش کردیم ، دو جنگ

بروس ریدل در این یادداشت بر این تاکید می کند که احتیاط نشانه ضعف نیست بلکه مبتنی بر عقلانیت و منطق هست. جنگ هر لحظه دارای پیامدهای ناخواسته ای است که جهت جلوگیری از آن ارزش از دست دادن خونسردی را دارد. متاسفانه ما در گذشته به صدای آژیر جنگ در خاورمیانه گوش داده ایم و همواره زمینه شروع جنگ یکسان بوده هست. آن ها با این فرض که جنگ علیه کشور X می تواند زمینه ایجاد خاورمیانه مرفه، صلح و بدون تروریسم ایجاد می کند جنگ را شروع کرده اند. در حالی که دو جنگ گذشته تنها به نفع کشور عزیزمان ایران بوده است و زمینه زیاد کردن قدرت این کشور را فراهم کرده است.

برای نمونه در سال 1982 آریل شارون وزیر دفاع اسرائیل بر این تاکید کرد با حمله اسرائیل به لبنان می تواند زمینه نابودی جنبش های فلسطینی، خروج سوریه از لبنان، قدرت یابی دولت مسیحی مارونی و زمینه صلح لبنان همانند اردن با اسرائیل را فراهم کند ولی در عوض ما شاهد این بودیم که اسرائیل در بیروت گرفتار شد و دولت مسیحی بعد از بمب گذاری و کشته شدن رهبرش سقوط کرد و سفارت آمریکا در این کشور دوبار بمب گذاری شد و سربازخانه دریای ایالات متحده ویران شد. در نهایت مدیر جمهور رونالد ریگان این پروژه را رها کرد. ایرانی که قبلا تحت حمله عراق منزوی شده است بود توانست زمینه تاسیس حزب الله را ایجاد کند. بعد از دو دهه اکنون حزب الله توانست به طور کامل اسرائیل را از جنوب لبنان بیرون براند و هیمنه ارتش اسرائیل را در جنوب لبنان تخریب کند. علاوه بر این اکنون کشور عزیزمان ایران در سوریه و لبنان به بازیگر قدرتمند تر از گذشته تبدیل شده است است.

اندیشکده بروکینگز در تحلیلی به قلم بروس ریدل نوشت: رابرت گیتس وزیر سابق دفاع آمریکا در کتاب خاطرات خود، یک خاطره به یادماندنی از دیدارش با ملک عبدالله پادشاه سا

دیگر در سال 2003 احمد چلبی رهبر اپوزیسیون عراق بر این تاکید کرد که اگر آمریکا به عراق حمله کند مورد استقبال مردم عراق قرار می گیرد و زمینه ایجاد صلح عراق با اسرائیل را فراهم می کند و علاوه بر آن درهای عوض کردن حکومت دمشق و پایتخت کشور عزیزمان ایران را باز می کند. ولی این فاجعه دیگری را ایجاد کرد که آمریکا درگیر جنگی شده است است که هنوز نمی تواند از آن رهایی پیدا کند و علاوه بر این که هیچ صلحی هم بین اسرائیل و عراق شکل نگرفت. در عوض کشور عزیزمان ایران به یک بازیگر برجسته در ساختار داخلی عراق تبدیل شد. سعودی ها بر این تاکید کردند که تهاجم آمریکا به عراق و سرنگونی صدام حسین؛ عراق را در یک سینی نقره ای تقدیم کشور عزیزمان ایران کرد. کشور عزیزمان ایران به قدرت برجسته در عراق تبدیل شد و این بار سعودی ها هشدار داده بودند که آمریکا با جنگ علیه صدام؛ عراق را در یک سینی نقره ای به کشور عزیزمان ایران پیشکش کردند و زمینه توسعه نفوذ کشور عزیزمان ایران در هلال بارور را فراهم کرد. کشور عزیزمان ایران با استفاده زیرکانه از کارت های بازی خود توانست بخش بزرگی از اهداف خود جهت کسب هژمونی منطقه ای را در طی سال 1982 و 2003 را تامین کند.

تصمیم دونالد ترامپ در خروج آمریکا از برجام زمینه خشنودی دولت های سعودی و اسرائیل را فراهم کرد و آن ها حداقل خواهان عوض کردن واکنش‌ها کشور عزیزمان ایران از طریق زور و حداکثر عوض کردن حکومت کشور عزیزمان ایران هستند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی هر دو در حال حاضر خواهان انجام کار بیشتری از نابودی توافق هسته ای هستند. آن ها هر دو اکنون در جنگ داخلی سوریه و یمن با کشور عزیزمان ایران و متحدانش درگیر هستند. درس های نشست سال 2007 گیتس با ملک عبدالله می تواند با اوضاع امروز مشابه باشد. اگر امروز در دولت کسانی بیش از حد مشتاق هستند تا آمریکا را به مسیر تخیلات خود سوق دهند مردم آمریکا باید هوشیار باشند و خونسردی خود را از ( شروع جنگ دیگر) از دست بدهند. بنابراین تصمیم دولت ترامپ جهت خروج از برجام می تواند مسیر فاجعه آمیز حوادث سال 1982 و 2003 را هموار کند.

عراق را در «سینی نقره‌ای» به کشور عزیزمان ایران پیشکش کردیم ، دو جنگ

واژه های کلیدی: ایران | لبنان | آمریکا | ایرانی | اسرائیل | آمریکایی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz