تعجب – غافلگیر کردن هواداران بیرانوند تصویر

تعجب – غافلگیر کردن: هواداران بیرانوند تصویر        

گت بلاگز اخبار اجتماعی ایرانی ها رتبه اول خشمگینی را در دنیا دارند / موسسه گالوپ

روزنامه اطلاعات نوشت: مؤسسه مطالعاتی «گالوپ» کشور عزیزمان ایران را در سال ۲۰۱۷ عصبانی ترین کشور دنیا معرفی کرده هست. طبق داده آمایی این مؤسسه، از میان ۱۴۲ کشور

ایرانی ها رتبه اول خشمگینی را در دنیا دارند / موسسه گالوپ

موسسه گالوپ: ایرانی ها رتبه اول خشمگینی را در دنیا دارند

عبارات مهم : خشونت

روزنامه اطلاعات نوشت: مؤسسه مطالعاتی «گالوپ» کشور عزیزمان ایران را در سال ۲۰۱۷ عصبانی ترین کشور دنیا معرفی کرده هست. طبق داده آمایی این مؤسسه، از میان ۱۴۲ کشور مطالعه شده است دنیا در سال ۲۰۱۷ به ترتیب ایران، عراق و سودان جنوبی عصبانی ترین مردم دنیا را دارند. میزان مردم عصبانی این کشورها به ترتیب ۵۰ درصد (ایران) ۴۹ درصد (عراق) و ۴۷ درصد (سودان جنوبی) است.

ایرانی ها رتبه اول خشمگینی را در دنیا دارند / موسسه گالوپ

طی هفته گذشته در میان اخبار رسانه ها، کلکسیونی از خبرهای خشونت و قتل منتشر شد. از قتل فرزند به وسیله پدر تا قتل شوهر به وسیله زن. «زن خائن دستور داد شوهرش را به قتل برسانند»، «ضامن وام، به دست رفیق بد حساب به قتل رسید»، «پسر اسیدپاشی کرد و پدرش او را کشت»، «عروس فرمان ربودن خواهرشوهر را داد». این ها تیترهای یک روزنامه در یک روز هفته گذشته است.

خشونت عبارتست از نوعی از زور اعم از فیزیکی و غیر فیزیکی جهت وادار کردن فرد یا افرادی به کار یا رفتاری غیر از خواست خودشان. خشونت انواع و اقسامی دارد. زمانی خشونت را از نزاع بین دو نفر تا جنگ های بزرگ و نسل کشی تعریف می کردند ولی امروزه، دامنه خشونت و واکنش‌ها خشن فراتر رفته تا جایی که خشونت کلامی، خشونت پنهان، خشونت ناخواسته، خشونت علیه حیوانات و محیط زیست و محرومیت افراد از حقوقشان را مشمول بر می شود.

روزنامه اطلاعات نوشت: مؤسسه مطالعاتی «گالوپ» کشور عزیزمان ایران را در سال ۲۰۱۷ عصبانی ترین کشور دنیا معرفی کرده هست. طبق داده آمایی این مؤسسه، از میان ۱۴۲ کشور

خشونت در جامعه شناسی سیاسی، مفهومی عمیق دارد تا جایی که یکی از بنیان گذاران جامعه شناسی، ماکس وبر، از خشونت به عنوان مفهوم مرکزی در «تعریف دولت» استفاده کرده است: «دولت عبارتست از نهادی که در یک قلمرو ملی آشکارا مرزبندی شده، از حق انحصاری کاربرد خشونت برخوردار است.» به عقیده او، خشونت، فارغ از موجه بودن یا نبودن، صرفاً باید در انحصار دولت ها باشد.دولت ها از دو راه اعمال خشونت می کنند. یکی خشونت پلیس جهت مقابله با مجرمان یا آشوبگران و دیگری خشونت ارتش جهت مقابله با دشمن متجاوز٫ ولی در جامعه ای که درگیر جنگ خارجی نیست، شیوع هر نوع خشونت، چه به وسیله مجرمان چه به وسیله افراد عادی، چه درون خانواده و چه بیرون آن، فی نفسه علامت و نشانه آسیب است.

وقتی میزان نزاع اوج می رود، یا خشونت خانگی زیاد کردن می یابد یا دزدی های مسلحانه و زورگیری زیاد می شود، طبعاً پلیس نیز فعال تر می شود و خشونت پلیس، تصویر العملی به شیوع خشونت در قشرهای متفاوت اجتماع است.اما میزان خشونت، از نظر کمّی در کشور ما چه قدر است؟ چند سالی است که آمار رسمی از میزان قتل منتشر نمی شود. آخرین آمار مربوط به سال ۱۳۹۰ بود که شمار قتل ها بیش از ۱۱۰۰ واقعه در سال اعلام شد.اما آخرین آمار انتشار یافته در ارتباط با نزاع منجر به ضرب و جرح ثبت شده است در پزشکی قانونی، بیش از ۴۲۸ هزار نزاع در ۹ ماهه نخست امسال است.

به عبارتی روزانه حدود ۱۶۰۰ نزاع منجر به ضرب و جرح طرح شکایت شده است و در پزشکی قانونی ثبت می شود.این صرفاً یک رویه ماجراست. بسیاری از خشونت ها در اقصی نقاط کشور ثبت نمی شود. علاوه بر آن بخش مهمی از خشونت های خانگی نیز به شکایت و ثبت نمی انجامد. به این نوع خشونت ها، «خشونت پنهان» گفته می شود.

ایرانی ها رتبه اول خشمگینی را در دنیا دارند / موسسه گالوپ

زنانی که در محیط اجتماع با انواعی از مزاحمت ها و خشونت های جسمی، جنسی و کلامی مواجه می شوند، بخشی دیگر از آمار خشونت را از آمار واقعی پنهان می کنند.امروزه در دنیا نهادها و گروه های مدنی بسیاری جهت مواجهه با خشونت تشکیل شده است اند. از خشونت فیزیکی تا خشونت کلامی و خشونت علیه کودکان، زنان، حیوانات، محیط زیست و محیط زیست. جنبش وگانیسم (که هر روز به شمارشان افزوده می شود، به طوری که طی ۱۰ سال اخیر شمارشان در انگلستان ۵ر۳ برابر شده است است) کسانی هستند که محصولات حیوانی مصرف نمی کنند تا حیوانات کمتر کشته شوند.برخی از افراد این جنبش، با دوربین به مزارع می روند تا از خشونت علیه حیوانات فیلم بگیرند و افشاگری کنند…همه ما گرفتار خشونتیم.

از معلمی که در کلاسی دور دست، خط کش یا «تعلیمی» به دست می گیرد، تا آنها که به خاطر سوداگری نسل یوزپلنگ ایرانی را در معرض انقراض همیشگی قرار داده اند، از آنکه در خیابان قداره می کشد، تا آنکه در بیابان شکار می کند، از آنکه زباله به دریا می ریزد و ماهیان را می کشد تا آنکه فاضلاب به رودخانه.ما گرفتار خشونتیم. خشونت علیه همدیگر، خشونت علیه اطفال، زنان، سالمندان… والد آزاری و سالمندآزاری هم وارد ادبیات ما شده است هست. ما گرفتار خشونتیم. از آنکه فیلم و سریال مروّج خشونت می سازد تا آنکه جنگل ها را بیابان می کند از آنکه درختان را می خشکاند، تا آنکه در شارع عام منازعه می کند از آنکه در خلوتِ منزل دشنام می گوید تا آنکه بر تریبون جماعت و جمعه که باید آیین و آیینه مروت و مدارا باشد، یکسره بر طبل مجازات و اعدام و انتقام می کوبد… همه اینها صور آشکار و پنهان خشونت اند.

روزنامه اطلاعات نوشت: مؤسسه مطالعاتی «گالوپ» کشور عزیزمان ایران را در سال ۲۰۱۷ عصبانی ترین کشور دنیا معرفی کرده هست. طبق داده آمایی این مؤسسه، از میان ۱۴۲ کشور

خشونت هزار شکل و شعبه و صورت آشکار و نهان دارد. آنان که در جایگاهشان و جهت حفظ جایگاهشان، مدام بر طبل ترساندن و خشونت کلامی می کوبند، بدانند که جایگاه اول عصبانی ترین مردم دنیا بایسته و شایسته ما نیست… ما ملتِ با دوستان مروت و با دشمن های مدارا بوده ایم. عرفا و حکمای پیشین ما اجازه ذبح یک خروس را در منزل نمی داده اند. ادبیات ما سرشار از مضامین حلم و سلم و مدارا و مروت و انسان دوستی هست. ما شایسته جایگاه سلیم ترین و حلیم ترین و شکیباترین مردم دنیاییم، نه عصبانی ترین. به راستی ما را چه شده است است؟

ایرانی ها رتبه اول خشمگینی را در دنیا دارند / موسسه گالوپ

واژه های کلیدی: خشونت | حیوانات | حیوانات | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz